FILM ÖVER ÅRETS RIPALÄGER

******************************************

Onsdagen den 16 oktober startar höstens och vinterns säsong med inomhusflyg i Degeberga Idrottshall kl.19.00 – 20.30 därefter samma tid varje onsdag.            

För Juniorer i åldern 7 - 25 år erbjuder klubben ett ”prova på” medlemskap för endast 100 kr 

 ********************************************

KLUBBEN BJUDER IN ALLA MEDLEMMAR      

TILL ÅRSMÖTE ONSDAGEN DEN 20/11 kl.19.00  

TINGSHUSET I DEGEBERGA

INBJUDAN OCH DAGORDNING SKICKAS MED E-POST 

********************************************

FLYG PÅ RIPA MODELLFLYGFÄLT

Klubbens målsättning är, att på ett enkelt, lättsamt och kamratligt sätt utveckla vår hobby och klubbverksamhet. Klubben har ca 100 medlemmar. Ripa Modellflygfält ägs av klubben och omfattar 72 000 kvm, ett av Skånes största modellflygfält. Vi flyger året runt när vädret tillåter. Vi har en depåstuga med värmekamin, laddningsdepå för elmodeller, klubbstuga med pentry, sanitetsbyggnad med toaletter, duschar och diskplats. I anslutning till klubbstugan finns uppställningsplatser för 30-talet husvagnar.

Under perioden april - september träffas vi på modellflygfältet varje onsdag från kl 18.00 tills det skymmer. Då har vi normalt också klubbens skolflygplan med dubbelkommando på plats för dig som vill prova ”Spaka själv” innan du köper egen utrustning.

Från den 16 oktober till slutet av mars flyger vi inomhus i Degeberga idrottshall, varje onsdag kl. 19.00 - 20.30

Välkommen till oss, så berättar vi mer.

ripa sida 1

Den här bilden visar vårt fantastiska flygutrymme och camping. Vi ses på fältet!

* RIPA MODELLFLYGKLUBB - ALLTID PÅ VÄG UPPÅT *

Frågor på vägen?
Kontakta klubben via kontaktlänken